03:06

Zima dla roślin - czy drzewa zapadają w sen zimowy?

Jak myślicie, czy drzewa zapadają w sen podobnie jak ludzie? A może bliżej im do niedźwiedzi przesypiających calutką nieprzyjazną, najzimniejszą porę roku? 

Tak, macie racje, drzewa zapadają w sen zimowy. I podobnie do wielu leśnych zwierząt przed okresem spoczynku przygotowują się.


Drewno wypełniają składnikami pokarmowymi, które czerpią ze słońca i wody (w wielkim skrócie, ponieważ procesy te są o wiele bardziej skomplikowane, jest to m.in. wytwarzanie cukrów i pozostałych związków rezerwowych).


W momencie, gdy drzewo „ma już dość”, przestaje magazynować. Znakiem rozpoznawczym jest zazwyczaj przebarwianie się ich liści. Niektóre gatunki jednak nie przestają pobierać składników aż do samiutkiej zimy.


Jak to jest z tymi liśćmi?

Większość gatunków drzew cofa składniki z liści do pnia i korzeni. Barwniki fotosyntetyczne, w tym chlorofil, jest rozkładany i usuwany. Stąd w liściach kolorowe przebarwienia - zostają karoteny.

Z gatunków przebarwiających liście jesienią wybrać możemy do swojego ogrodu niezwykłe okazy, które ożywią szare miesiące.modrzew
Oprócz przebarwiających się mamy także zimozielone, do których zaliczamy większość iglastych. Na nie jednak czasem trzeba szczególnie uważać. Z drzew iglastych zrzuca swoje igły jako jeden z nielicznych np. modrzew.


Z zimozielonych roślin doskonale znamy bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), niektóre berberysy (Berberis), wrzośce (Erica sp.), bluszcz pospolity (Hedera helix), barwinek (Vinca minor) czy lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia). Dodatkowo niektóre z gatunku Rhododendron.

Wiele z nich dodatkowo owocuje, co jest kolejnym atutem, gdyż nie możemy zapominać o ptakach. I innych zwierzętach odwiedzających nasz ogród. Dzięki owocom z drzew i krzewów przetrwają nawet najsilniejsze mrozy, warto więc stosować takie gatunki. 
Mrozoodporny? Niekoniecznie!

Zimozielone - niekoniecznie znaczy to to samo co mrozoodporny! :) Co więc sadzić?

Ken Thompson (autor „Z uchem przy ziemi”) zachęca nas do sadzenia przede wszystkim roślin, które nam się podobają, nawet jeśli katalogowo roślina ta nie jest przystosowana do sadzenia w naszej szerokości geograficznej.

Według niego wystarczy, że zapewnimy jej odpowiednie środki ostrożności, takie jak drenaż, czy ściółkowanie oraz stanowisko osłonięte. Jeśli jednak nie chcemy ryzykować zwróćmy uwagę, skąd pochodzi dany gatunek. O tym powie nam informacja o strefie.(Dzisiejszy artykuł jest zarysem podstawowych wiadomości na temat roślin zimozielonych i mrozoodpornych. Więcej o mrozoodporności opowiem w jednym z kolejnych artykułów)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Copyright © 2016 Salvia , Blogger